Jak sobie radzić w trudnych, kryzysowych sytuacjach? Scenariusz zajęć

Psycholog w placówce
Temat Jak sobie radzić w trudnych, kryzysowych sytuacjach?
Uczestnicy uczniowie klas 6–8 szkoły podstawowej
Czas trwania 45 min (z możliwością przedłużenia zajęć)
Cele Uczeń:
  • wie, czym jest kryzys psychiczny i jakie emocje mogą mu towarzyszyć,
  • rozwija umiejętność rozpoznawania własnych emocji,
  • poznaje podstawowe sposoby i strategie radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych,
  • wie, gdzie i do kogo może zwrócić się o pomoc
Metody pracy
  • rozmowa kierowana,
  • burza mózgów,
  • praca w grupach (miniscenki),
  • indywidualna praca z kartą pracy
Potrzebne materiały
  • tablica/flipchart,
  • markery/kreda,
  • karteczki z zapisanymi sytuacjami kryzysowymi,
  • karta pracy „Mój plan działania w trudnej sytuacji”

Przebieg zajęć

1. Wprowadzenie w temat zajęć „Czym jest trudna sytuacja?”
Nauczyciel wita się z uczniami, mówiąc: Witajcie, Na dzisiejszych zajęciach porozmawiamy o kryzysie psychicznym. Temat nie należy do najłatwiejszych, ale jest ważny, ponieważ kryzysy są nieodłącznym elementem naszego życia, bez względu na to, ile mamy lat. W związku z tym dowiecie się dzisiaj, czym dokładnie jest kryzys psychiczny oraz jak możemy sobie z nim poradzić. Zachęcam Was do aktywnego udziału w zajęciach.
Następnie nauczyciel zwraca się do uczniów z pytaniami: 

  • Kiedy ostatni raz czułeś(-aś), że coś było dla Ciebie naprawdę trudne? 
  • Jak się wtedy czułeś(-aś)?
  • Spróbujesz wskazać emocje, które Ci towarzyszyły? 
     

Chętni uczniowie zgłaszają swoje odpowiedzi przez podniesienie ręki. 

Wskazówka: uczniowie powinni otrzymać komunikat, że mogą mówić ogólnie. Ważne, aby młodzi ludzie nie czuli się zmuszeni do zwierzeń.
Przykłady trudnych sytuacji: kłótnia w rodzinie lub ze znajomymi, przeprowadzka do innego miasta, choroba kogoś bliskiego, utrata czegoś ważnego itp.
Podsumowując, nauczyciel mówi: Trudna sytuacja zawsze wywołuje w nas silne, a często także bolesne emocje. W momencie, w którym mamy poczucie, że nasze zasoby zostały wyczerpane i nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować, najczęściej mamy do czynienia z kryzysem psychicznym.

2. Wyjaśnienie pojęcia kryzysu psychicznego
Nauczyciel zapoznaje uczniów z definicją „kryzysu psychicznego” (według projektu „Młode Głowy”): „Kryzys psychiczny (emocjonalny) to szczególny rodzaj stresu, stan zachwiania równowagi psychicznej, emocjonalnej i fizjologicznej. Powstaje w wyniku trudnych/dużych/skomplikowanych wydarzeń życiowych, np. przeprowadzki, rozwodu, wypadku, żałoby. Wpływa na światopogląd danej osoby oraz znane...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma „Psychologia Dzieci i Młodzieży”
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy