Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne? Scenariusz zajęć

Psycholog w placówce
Temat Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne? – profilaktyka depresji
Uczestnicy uczniowie klas 6–8 szkoły podstawowej
Czas trwania 45 minut
Cele
  • zapoznanie uczniów z pojęciem depresji oraz objawami świadczącymi o chorobie  
  • omówienie czynników ryzyka i czynników chroniących przed depresją
  • uświadomienie uczniom, jak ważne jest dbanie o swój dobrostan psychiczny
  • stworzenie alfabetu szczęścia
Potrzebne materiały
  • tablica, magnesy, kreda/pisak
  • ołówki/długopisy
  • kartki A4
  • brystol A3
  • karteczki z przygotowanymi wcześniej objawami depresji


Przebieg zajęć

1. Co to jest depresja? – wprowadzenie w temat zajęć

Prowadzący wita się z uczniami i wprowadza ich w temat zajęć: Witajcie, dzisiejsze zajęcia poświęcimy trudnemu tematowi, jakim jest depresja. Myślę, że większość z was wie, że jest to poważna choroba, która z roku na rok dotyka coraz więcej ludzi, w tym dzieci i młodzież. Depresja wchodzi w skład zaburzeń afektywnych, czyli zaburzeń nastroju. Może spotkać każdego bez względu na wiek, płeć, wykształcenie, status społeczny czy materialny. Nie jest wymysłem ani chwilowym pogorszeniem nastroju, co oznacza, że osoba chora nie jest w stanie poczuć się lepiej. Depresja jest niezależna od naszej woli. 

Komentarz: Po ogólnym wprowadzeniu można zadać uczniom dodatkowe pytania, np. czy spotkali się kiedyś z osobą chorą na depresję i jak zachowywała się taka osoba. 

2. Objawy depresji – ćwiczenie

Prowadzący mówi: Depresja jest podstępną chorobą i może przybierać różną postać. Większość z nas kojarzy osoby chore na depresję jako przygnębione, smutne, z wyraźnie obniżonym nastrojem. Musicie jednak mieć świadomość, że jest to tylko jedno oblicze depresji. Osoby chore mogą również funkcjonować z pozoru zupełnie normalnie, nie pokazywać po sobie, że coś jest nie tak, kiedy w rzeczywistości bardzo cierpią. Każda postać depresji wymaga szczególnej troski. My skupimy się dzisiaj na widocznych objawach choroby. 
Prowadzący rysuje na tablicy kontury człowieka. Następnie chętni uczniowie losują karteczki z zapisanymi wcześniej objawami depresji, odczytują je na głos i przypinają do tablicy. Warto, aby prowadzący skomentował krótko każdy z objawów i zaznaczył, że są tylko wybrane objawy (nie wszystkie możliwe).

  • Problemy ze snem – mogą dotyczyć zarówno trudności z zasypianiem (np. z powodu karuzeli czarnych myśli), jak i budzenia się w środku nocy i problemów z ponownym zaśnięciem. Sen, który nie daje odpoczynku, w konsekwencji prowadzi do skrajnego zmęczenia i fizycznego wyczerpania.
  • Ucieczka w świat wirtualny – najczęściej to granie w gry czy og...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma „Psychologia Dzieci i Młodzieży”
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy